הרב ד"ר מיכאל לייטמן

הרב ד"ר מיכאל לייטמן נולד ב-31 באוגוסט 1946 בעיר ויטבסק שבבלארוס (אז בברית המועצות) לשני הורים רופאים. לאחר התיכון התמחה בביו-קיברנטיקה. במהלך לימודיו ולאחריהם עבד במשרת חוקר במכון להמטולוגיה בלנינגרד, והתמחה בוויסות אלקטרומגנטי של אספקת דם ללב ולמוח.
בשנת 1974, לאחר ארבע שנים בהן היה "מסורב עלייה", עלה הרב לייטמן עם משפחתו לישראל והשתקע בעיר רחובות. ב-1979 הגיע לישיבתו של הרב ברוך שלום הלוי אשלג (הרב"ש), בנו הבכור של הרב יהודה לייב הלוי אשלג, הידוע בכינויו "בעל הסולם" (על שם פירוש "הסולם" שכתב לספר הזוהר), והיה תלמידו ועוזרו האישי במשך כ-12 שנה. לאורך השנים רכש מפי רבו את תורת "הסולם" של אביו.

פועלו של הרב לייטמן

הרב לייטמן צועד בעקבות מורו הרוחני וממשיך את דרכו בהגשמת משימת חייו: הפצת חכמת הקבלה לכל האנושות.
לאחר פטירת הרב"ש הקים הרב לייטמן את קבוצת המקובלים "בְּנֵי ברוך", וקרא לה על שם מורו. על פי ציווי המקובלים, להתחיל להפיץ את חכמת הקבלה ברוב עם, ייסד הרב לייטמן את עמותת "בני ברוך - קבלה לעם", התנועה ללימוד והפצת חכמת הקבלה. כיום "בני ברוך - קבלה לעם" הינה תנועה בינלאומית ענפה הכוללת כשני מיליון תלמידים בארץ וברחבי העולם.
תלמידי העמותה עוסקים במחקר, לימוד והפצת חכמת הקבלה, מתוך מטרה להאיץ את ההתפתחות הרוחנית באנושות. התנועה פתוחה לכל אדם ללא הבדל דת, גזע, גיל או מין.
ברשות עמותת "בני ברוך - קבלה לעם" אתרי אינטרנט ב-36 שפות, ושיעוריו של הרב לייטמן מועברים מדי יום בשידור חי לתלמידים בישראל וברחבי העולם, דרך ערוצי הטלוויזיה והאינטרנט. מלבד זאת עוסקת התנועה בהוצאה לאור של כתבי קבלה, ספרים, מאמרים, סרטי לימוד, שיעורים והרצאות. התנועה מחזיקה בחברת הפקת סרטים בשם "ARI Films" ומשדרת את ערוץ הקבלה - "מתחברים לטוב" (אפיק 96 ב-HOT).
הרב לייטמן חיבר למעלה מ-30 ספרים בחכמת הקבלה וכתב מאמרים מדעיים רבים בנושא. כתביו תורגמו לשפות רבות וראו אור במקומות רבים בעולם. הרב לייטמן היה חבר במועצת החכמה העולמית (World Wisdom Council), קבוצת מומחים והוגים המהווים צוות חשיבה מיוחד. מייסדו והעומד בראש המועצה הוא פרופ' ארווין לאסלו, בשיתוף עם Club of Budapest.

משנתו של הרב לייטמן

עקרון היסוד במשנתו של הרב לייטמן הוא הפצת חכמת הקבלה לכל דורש. בשיעוריו ובספריו מציין הרב לייטמן כי הוא מרגיש שחלה עליו החובה להמשיך את דרכם של מוריו, על ידי הפשטה והסברה של ספריהם ועל ידי לימוד חכמת הקבלה בעולם, ללא שום הגבלה. לדבריו, על כך, ורק על כך, קיבל את ברכת רבו.
הרב לייטמן רואה חשיבות מכרעת בניקויה של חכמת הקבלה מכל הגשמה ובהרחקתה מכל סוגי השיטות המיסטיות, המדיטציות, התרגילים והפעולות הגופניות שנקשרו לחכמה זו בשנים האחרונות, במטרה להצליח או להרוויח באמצעות השימוש בשמה. לדבריו, לשם כך הוא כתב את עבודת הדוקטורט שלו, ולשם כך הוא מפיץ את משנתו בכל דרך אפשרית.
כיום, לאחר 40 שנה, עבודתו ומחקריו של הרב לייטמן בתחום הקבלה והמדע זוכים להכרה בינלאומית. מדענים וחוקרים מכל העולם ומשדות מחקר שונים מביעים עניין רב בתפיסה הייחודית שהוא מציג. כהמשך לדפוס החינוכי-מדעי ולתוכנית הלימוד המיוחדת שפיתח, הרב לייטמן הוא אורח קבע בכנסים מדעיים נחשבים ומרצה מבוקש בקהילות מדעיות שונות ברחבי העולם.